Background
гр. София, ул. „Георги С. Раковски“ 108
+359 878 703 669 / +359 2 987 72 30
info@fnts.bg
За нас

ФНТС

Федерацията на научно-техническите съюзи в България (ФНТС), е творческо-професионално, научно–просветно, неправителствено, неполитическо сдружение с нестопанска цел на юридически лица-съсловни организации, регистрирани по ЗЮЛНЦ, в които членуват инженери, икономисти и други специалисти от областта на науката, техниката, икономиката и земеделието. ФНТС е съучредител и член на Световната федерация на инженерните организации (World Federation of Engineering Organizations). ФНТС членува също в организацията на Европейски инженери (Engineers Europe) и Европейски млади инженери (European Young Engineers).

История

Движеща се времева линия
26 март 1885 г.
В гр. Русе е основано първото Българско техническо дружество.
2 февруари 1893 г.
В гр. София се учредява Българско инженерно - архитектно дружество (БИАД).
27 март 1949 г.
Съюзът на българските инженери и архитекти се обединяват в Научно-технически съюзи.
1965 г.
Обособяват се две самостоятелни организации - НТС и САБ.
2 март 1989 г.
НТС се преименуват във Федерация на Научно техническите дружества в България (ФНТД).
22 март 1990 г.
26 март е обявен за празник на организацията.
30 май 1992 г.
ФНТД се преименува на Федерация на научно - техническите съюзи в България (Ф НТС).
26 март 1885 г.
В гр. Русе е основано първото Българско техническо дружество.
2 февруари 1893 г.
В гр. София се учредява Българско инженерно - архитектно дружество (БИАД).
27 март 1949 г.
Съюзът на българските инженери и архитекти се обединяват в Научно-технически съюзи.
1965 г.
Обособяват се две самостоятелни организации - НТС и САБ.

Основни задачи на ФНТС:

Да представлява своите членове пред държавни институции, неправителствени организации и търговски дружества от страната и чужбина;
Да оказва съдействие и стимулира творческата активност, професионалните интереси и постиженията на специалистите от науката, материалното производство и услугите;
Да управлява, поддържа и развива федеративната материално-техническа база; Да популяризира световните и наши постижения в науката и техниката сред обществото, както и дейността и постиженията на Федерацията и нейните членове у нас и в чужбина.

Дейности

Организиране на научно-технически прояви - конгреси, конференции, симпозиуми, семинари, кръгли маси, дискусии, изложби, консултации и др.; Изготвяне на становища и участие с експерти в разработване на проекти на закони, правилници, наредби, програми и др. нормативни документи, свързани с развитието на науката, техниката и технологиите;
Нормативно, организационно и методическо осигуряване и провеждане на квалификационна дейност;
Развитие на научно-техническа информационна система и пропагандиране на научно-технически постижения;
Проучване, разработване и решаване на конкретни задачи, свързани с развитието на отделни отрасли, региони и дейности, подпомагане на малкия и среден бизнес и внедряване на съвременни технологии и ноу-хау;
Осъществяване на взаимоизгодно сътрудничество със сродни организации у нас и в чужбина;
Провеждане на конкурси и стимулиране на творческите изяви на специалистите и преди всичко на младите хора;
Организиране на посещения на панаири и технически обекти, поддържане на информационно - библиотечни центрове и видеотеки с научно-технически филми;
Специализирана издателска дейност

Международна дейност

ФНТС е съучредител и член на Световната федерация на инженерните организации (WFEO / FMOI).
Професионален Кодекс на инженерите от WFEO „Принципи за адаптиране към изменението на климата“

На свое заседание, Управителния съвет на ФНТС прие единодушно (24 гласа за и 0 гласа против)

  1. Професионалния Кодекса на инженерите от WFEO „Принципи за адаптиране към изменението на климата“ като своя национална практика.
  2. ФНТС се ангажира да популяризира Професионалния Кодекса на инженерите от WFEO „Принципи за адаптиране към изменението на климата“, като го и  го разпространи сред своите членове и го публикува на своя уебсайт.
  3. ФНТС ще си партнира с WFEO при организирането на семинари за представяне и разяснение на Професионалния Кодекса на инженерите от WFEO „Принципи за адаптиране към изменението на климата“,  на своите национални и териториални организации.

Професионален Кодекс на инженерите от WFEO

 Принципи за адаптиране към изменението на климата

Резюме

Климатът се променя. Историческите данни за климатичните промени натрупани до този момент, стават все по-малко представителни за достоверно интерполиране показателите на  климата в бъдеще. В резултат много климатични рискове могат да бъдат значително подценени. Инженерите вече не могат да се осланят на допускането, че бъдещето ще бъде подобно на миналото. Наблюдаваните исторически климатични тенденции не могат просто да бъдат използвани като основа за инженерно планиране, проектиране, експлоатация и поддръжка на инфра-структурата.

Световната федерация на инженерните организации WFEO и нейните национални и международни членове се ангажират да повишават осведомеността относно потенциалните въздействия на променящия се климат, върху проектирането на съществуващата и бъдеща инфраструктура и сградното строителство. Инженерите са насърчавани да се информират за климатичните промени като анализират потенциалното им въздействие върху конкретната им професионална дейност.

Професионалния Кодекс на инженерите от WFEO „Принципи за адаптиране към изменението на климата“,  по своята същност представлява ръководство за това как  инженерите да анализират последиците от изменението на климата и как това се отразява на тяхната професионална практика. Кодексът също така подпомага инженерите да създават ясен отчет за резултатите и последиците от своите действия в ежедневната практика. В Кодекса са залегнали девет принципа, които обхващат професионалната практика на инженерите, и спазването на които инициира действия за адаптиране към изменението на климата, особено що се отнася за гражданската инфраструктура и сградното строителство. Тези принципите са обобщени в три категории:

  1. Професионална преценка
  2. Интегриране на информацията за климата

III. Практически насоки

  1. Професионална преценка

Принцип  1: Интегриране на процеса на адаптиране в инженерната практика.

Инженерите трябва да интегрират разбирането за променящия се климат в нормалните ежедневни дейности по проектиране, експлоатация, поддръжка, планиране и обществените поръчки, за които са професионално отговорни. Тези дейности по същество представят обхвата на инженерната работа.

Принцип  2: Преглед на адекватността на действащите стандарти

Инженерите трябва да преразгледат стандартите за проектиране, използвани в рамките на тяхната професионална практика. Тези стандарти трябва разумно да съответстват на настоящия и очаквания климат, който ще въздейства върху инженерните системи през целия полезен експлоатационен живот.

Принцип  3: Прилагане на професионална преценка

Трябва да се прилага разумен стандарт на професионална преценка в рамките на инженерната професионална практика, при отчитането на променящите се климатични условия.

  1. Интегриране на информацията за климата 

Принцип  4: Интерпретирайте информацията за климата

Инженерите трябва да работят с климатолози и метеоролози, така че съображенията резултат от интерпретацията на климатичните и метеорологични промени, влияещи на професионалната инженерна практика, да отразяват разумно най-актуалния научен консенсус по отношение на информацията за климатичните и меторологичните промени.

Принцип  5Работете както със специалистите така и с заинтересованите страни.

Инженерите трябва да работят с широк кръг специалисти, включително и такива извън инженерната професия, за да придобият по-пълно разбиране за последиците от климатичните и меторологичните промени върху инженерните системи, за които  са отговарни.

Принцип  6Използване на ефективен език

Инженерите трябва да комуникират  проблемите и препоръките за адаптиране към изменението на климата, като използват прост и недвусмислен език.

III. Практически насоки

Принцип  7: Планиране за експлоатационния живот на системите

Инженерите трябва разумно да отчитат въздействието на климатичните и метеорологичните промени върху целия експлоатационен живот на проектираните системи.

Принцип  8: Използване оценка на риска за неопределеността

Инженерите трябва да поддържат разумно ниво на професионална компетентност в сферата на стратегиите за оценка на риска, за да могат да оценят въздействието на климатичните промени върху инженерните системи, за които са отговорни. Когато конкретен инженер няма достатъчна експертиза, неговата дейност трябва да бъде наблюдавана и преразглегледана от професионалисти, които имат такъв опит.

Принцип  9Мониторинг на правните отговорности

Инженерите трябва да са наясно с всяка юридическа отговорност, свързана с използването на историческа климатична и метеорологична информация в рамките на своята професионална практика.

Федерацията на научно-техническите съюзи в България (ФНТС), е творческо-професионално, научно–просветно, неправителствено, неполитическо сдружение с нестопанска цел на юридически лица-съсловни организации, регистрирани по ЗЮЛНЦ, в които членуват инженери, икономисти и други специалисти от областта на науката, техниката, икономиката и земеделието.

ФНТС е съучредител и член на Световната федерация на инженерните организации (World Federation of Engineering Organizations).

ФНТС членува също в организацията на  (Engineers Europe) и Европейски млади инженери (European Young Engineers).

ФНТС Притежава изключителното право за България да предлага на Европейски инженери български инженери за удостояване с титлата:
  • титлата EUR ING / Европейски инженер /.
ФНТС и нейните членове - националните научно-технически съюзи /НТС/ са членове на международни организации в областта на науката и техниката. ФНТС осъществява двустранно сътрудничество със сродни организации от редица страни.
ФНТС участва в разработване на програми и проекти по линия на ЕС, Световната банка, трансграничното сътрудничество и др. с цел разширяване и усъвършенстване на дейността на организацията
ФНТС с международната си дейност укрепва международните контакти и взаимноизгодното сътрудничество със сродни организации у нас и в чужбина.

Органи на ФНТС

Organizational Chart
ОБЩО СЪБРАНИЕ
ПОСТОЯННИ КОМИСИИ
УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
ИЗПЪЛНИТЕЛНО БЮРО
Maria Velikova Зам. председател
агр. Мария Великова
Kremena Dedelyanova Председател на ФНТС
доц. д-р. инж. Кремена Деделянова
Sonya Burgudzhieva Зам. председател
инж. Соня Бургуджиева
Секретар на ФНТС
инж. Ясен Ишев
ОТДЕЛ „ОБЩА ОРГАНИЗАЦИЯ И КООРДИНАЦИЯ“
ЦЕНТЪР ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО ОБУЧЕНИЕ (ЦПО)
ОТДЕЛ „МАТЕРИАЛНА БАЗА И ТЕХНИЧЕСКО ОСИГУРЯВАНЕ“
ГЛАВЕН ЮРИСКОНСУЛТ
СЧЕТОВОДСТВО